Siilinjarvi logo
EtusivuUutisetRäsä-Ukon laturetki peruttu

Räsä-Ukon laturetki peruttu

Järjestyksessään 49. Räsä-Ukon laturetki oli tarkoitus järjestää 28.2. ja 1.3.2026. Perinteikkään laturetken reitti kulkee harjualueella Patakukkula – Käärmelahti – Sinikivi välillä. Laturetkii joudutaan perumaan heikon lumitilanteen johdosta.

Vähälumisena talvena hiihto-olosuhteet ovat hyvässä kunnossa jatkuvasti käytössä olevan latuverkon osalta Patakukkula – Huvikumpu – Hamula alueella. Valtaosa laturetken reitistä kulkee kuitenkin metsäautoteitä ja peltojen rauna-alueita ja vallitsevassa lumitilanteessa näille osuuksille ei pystytä turvallisia latuja laturetkeläisille kunnostamaan.

Siilin Ladun latukahvila LatuRastilla palvelee kaikkia ulkoilijoita viikonloppuna 28.2.-1.3.2026. Latukahvio on avoinna päivittäin viikolla 10. Joten hiihtäjillä ja muulla tapaa talviliikunnasta nauttivilla on mahdollisuus nauttia kahvion antimista, tiistaina 3.3. ja torstaina 5.3. tarjolla myös keittoa. Myös Käärmelahden ja Sinikiven suunnilla on lomaviikolle suunnitteilla tapahtumia, joten paikallista tiedotamista kannattaa seurata tarkkaavaisena.

Laturetken tunnelmiin on tarkoitus palata vuonna 2027