Liittyminen kunnan hulevesijärjestelmään
Kiinteistön hulevesien hallinta
Kiinteistön omistaja tai haltija vastaa kiinteistönsä hulevesien hallinnasta.
Toimenpide- ja rakennuslupahakemuksessa tulee esittää, miten kiinteistöllä muodostuvat hulevedet, kuten salaoja-, pinta- ja kattovedet, hallitaan ja mihin ne johdetaan. Hulevedet tulee ensisijaisesti käsitellä ja imeyttää kiinteistön alueella. Jos tämä ei ole mahdollista, hulevedet voidaan johtaa kunnan hulevesijärjestelmään huleveden rajakohtalausunnon mukaisesti (Alueidenkäyttölaki 103 g §).
Kiinteistön ajoliittymästä ei saa johtaa pintavesiä katualueelle. Hulevesiä ei myöskään saa johtaa katuojaan tai puistoalueelle ilman Siilinjärven kunnan kuntatekniikan palvelualueen suostumusta.
Hulevesien hallinnan tavoitteena on ehkäistä tulvimista, kosteusvaurioita ja haittoja naapurikiinteistöille sekä turvata katujen, yleisten alueiden ja vesistöjen toimivuus.
Rajakohtalausunto
Huleveden rajakohtalausunto tarvitaan kiinteistön hulevesijärjestelmän suunnittelua ja toteutusta varten. Lausunnossa kunta määrittää kiinteistön hulevesiliittymää koskevat tiedot, kuten liitoskohdan sijainnin, liitoskorkeuden, padotuskorkeuden ja tonttiviemärin putkikoon. Lausunnossa voidaan lisäksi antaa kiinteistöä koskevia määräyksiä ja ohjeita hulevesien johtamisesta.
Kiinteistön omistaja tai haltija vastaa kiinteistön hulevesijärjestelmästä sekä siihen kuuluvista laitteista ja rakenteista kunnan määrittämään rajakohtaan saakka.
Rajakohtalausunnon tilaaminen
Huleveden rajakohtalausunto tilataan täyttämällä sähköinen lomake:
Lausunnon tilaaja voi esittää toiveen hulevesien liitoskohdan sijainnista tilauksen yhteydessä. Lähtökohtaisesti kiinteistöllä on yksi hulevesiliittymä.
Huleveden rajakohtalausunto ja hulevesisuunnitelma tulee liittää mahdollisen toimenpide- tai rakennuslupahakemuksen liitteeksi.
Tilaa lausunto hyvissä ajoin
Rajakohtalausunto tulee tilata hyvissä ajoin ennen rakentamisen aloittamista. Lausuntojen käsittelyssä voi olla ruuhkaa, erityisesti keväällä rakentamisen vilkastuessa. Myös loma-ajat vaikuttavat käsittelyaikaan. Rajakohtalausunto pyritään toimittamaan hakijalle kahden viikon kuluessa tilauksesta.
Vapautus liittymisvelvollisuudesta kunnan hulevesijärjestelmään
Kiinteistön omistaja tai haltija voi hakea vapautusta velvollisuudesta johtaa kiinteistön hulevedet kunnan hulevesijärjestelmään. Siilinjärven kunnan kuntatekniikan palvelualue voi myöntää vapautuksen, jos kiinteistön hulevedet voidaan hallita asianmukaisesti muilla toimenpiteillä (Alueidenkäyttölaki 103 f §).
Vapautus liittymisestä ei tarkoita vapautusta hulevesimaksusta.
Vapautuksen hakeminen
Vapautusta haetaan täyttämällä sähköinen lomake:
Hakemukseen tulee liittää suunnitelma siitä, miten hulevedet kiinteistöllä käsitellään ja hallitaan.
Jos hulevedet on tarkoitus imeyttää kiinteistöllä, hakemukseen tulee liittää selvitys tai todistus maaperän soveltuvuudesta imeyttämiseen, esimerkiksi pohjatutkmuslausunto.
Pohjavesialueet
Siilinjärven kirkonkylän alueella sijaitsee useita pohjavesialueita. Pohjavesialueilla puhtaiden hulevesien, kuten kattovesien ja perustusten kuivatusvesien, imeyttäminen kiinteistöllä on mahdollista.
Pysäköintialueiden hulevedet tulee kuitenkin johtaa kunnan hulevesijärjestelmään öljynerotuskaivon kautta. Määräys ei koske pientalokiinteistöjä.
Huleveden tonttiliittymän rakentaminen
Kunta rakentaa katujen uudisrakentamisen yhteydessä kiinteistöille hulevesiliittymävaraukset. Jos hulevesiliittymä tarvitaan myöhemmin kiinteistön oman rakentamishankkeen yhteydessä (ns. jälkiliittymä), kunta rakentaa liittymät kiinteistön läheisyyteen.
Liittymän rakentamisen tilaus kannattaa tehdä ajoissa ottamalla yhteyttä kunnossapitotyönjohtajaan:
Tilausta varten tulee olla ensin tehtynä rajakohtalausunto (kts. yllä!).
TONTTILIITTYMÄÄ EI SAA TEHDÄ OMATOIMISESTI. LIITTYMÄN RAKENTAA AINA KUNTA!
Maksut ja sopimukset
Kiinteistön hulevesijärjestelmän liittämisestä kunnan hulevesijärjestelmään ei tehdä erillistä liittymissopimusta, liittymisestä ei peritä erillistä liittymismaksua eikä huleveden tonttiliittymän rakentamisesta peritä rakentamismaksua.
Kunnan hulevesijärjestelmästä aiheutuvat kustannukset katetaan vuosittain hulevesijärjestelmän vaikutusalueen kiinteistöiltä perittävällä hulevesimaksulla.
